FAQ - Najczęstsze pytania

   

Jakie kryteria wziąć pod uwagę wybierając ploter CNC ?

 

     Przede wszystkim należy określić, do jakich celów maszyna ma być przeznaczona, w jakich będzie pracowała materiałach oraz jakiej wielkości będą największe wykonywane detale. Istotne jest też dobowe planowane obciążenie urządzenia – planujemy pracę tylko kilka godzin dziennie, czy może w trybie ciągłym w systemie zmianowym.

     Inne urządzenie zaproponujemy do zadań lżejszych, czyli praca głównie w tworzywach sztucznych, materiałach drewnopodobnych, drewnie, plexi – a inne do prac w stali lub stopach metali kolorowych.

 

Śruby kulowe czy trapezowe – jaką konstrukcję wybrać ?

 

      Trudno jednoznacznie określić, że jedno lub drugie rozwiązanie jest lepsze. Wszystko zależy od zadań stawianych maszynie. Nie bez znaczenia jest także różnica w cenie konstrukcji opartych o wyżej wspomniane rozwiązania.

     Generalnie napędy kulowe pozwalają na uzyskanie większych prędkości pracy ploterów oraz na uzyskanie wyższej dokładności wykonywanych detali. Nie zawsze jednak wydanie większej kwoty na maszynę na śrubach kulowych jest ekonomicznie uzasadnione.

     Jeśli planujemy, że nasze urządzenie będzie pracowało w lżejszych materiałach typu tworzywa sztuczne, drewno, materiały drewnopodobne i wystarczy praca kilka godzin dziennie – to z powodzeniem będziemy zadowoleni z zakupu plotera z napędem trapezowym.

     Jeśli przykładowo planujemy obróbkę w trybie produkcji przemysłowej, będziemy obrabiać stopy metali kolorowych i zależy nam na wyższej wydajności – wtedy uzasadnione jest wydanie wyższej kwoty na zakup maszyny grawerskiej lub plotera frezującego o konstrukcji opartej na śrubach kulowych.

 

Co wybrać – ploter frezujący czy maszynę grawerską ?

 

     W naszej ofercie maszyny grawerskie przeznaczone są do pracy w tych samych materiałach, co plotery frezujące z jedną istotną różnicą – ploterów nie polecamy do obróbki stali. Oba typy urządzeń mogą zarówno frezować jak i grawerować – zależnie od potrzeb oraz zamontowanego freza.

     Grawerkę warto też wybrać planując pracę w grubszych blachach ze stopów metali kolorowych.

 

W jakich materiałach może pracować nóż wleczony ?

 

     Jest to narzędzie przeznaczone do wycinania w następujących materiach:

  • Folie samoprzylepne typu „JACK”
  • Kartony lite, gładkie oraz ozdobne do gramatury 350g/m2
  • Folie polipropylenowe o grubości 0,4 i 0,6 mm (na szablony malarskie)

 

     Raczej nie polecamy cięcia papieru czerpanego, zwłaszcza z wprasowanymi w masę elementami roślinnymi. Narzędzie to nie nadaje się do cięcia materiałów warstwowych typu tektura falista.

 

Czego dowiem się podczas szkolenia, które jest w cenie każdej maszyny  ?

 

     Szkolenie trwa ok. 2-3 godzin, zależnie od wybranej przez Klienta wersji oprogramowania oraz od typu plotera. W tym czasie staramy się przekazać Państwu podstawową wiedzę z zakresu:

  • Przygotowania plików roboczych (na przykładzie CorelDraw)
  • Eksportu plików do właściwego formatu
  • Optymalizacji plików roboczych
  • Zadania właściwych parametrów pracy
  • Najistotniejszych funkcji dodatkowych programu sterującego
  • Zasad prawidłowej eksploatacji plotera

     W przypadku modelu ABC-MAX w ramach szkolenia instruujemy, jak samodzielnie montować oraz demontować maszynę.

 

Jak dokonać właściwego wyboru wrzeciona roboczego ?

 

     W naszej ofercie znajdują się wrzeciona szczotkowe o płynnej regulacji obrotów renomowanych producentów DWT (Szwajcaria) o mocy 600W oraz Kress (Niemcy) o mocy 1,1kW. Polecamy je do pracy we wszystkich typach materiałów z wyjątkiem stali. Do obróbki stali polecamy wrzeciono bezszczotkowe z falownikiem o mocy od 1,5kW chłodzone wodą.